Pierwsze seminarium dotyczące oceny bezpieczeństwa zakończone wielkim sukcesem!

W pierwszym anglojęzycznym seminarium dotyczącym oceny bezpieczeństwa, które odbyło się w Warszawie w dniu 30 września 2014 wzięło udział ponad 80 osób. Po prezentacjach dotyczących m.in. strony prawnej oceny bezpieczeństwa w UE, kwalifikacji eksperta, źródeł informacji oraz oceny wnikania w skórę składników aktywnych uczestnicy otrzymali do przedyskutowania pod kątem bezpieczeństwa stosowania trzy różne formulacje.

Formulacje te zostały wysłane do wszystkich uczestników przed spotkaniem, tak aby mieli szansę zebrać dane dotyczące poszczególnych składników i przygotować się do seminarium. W szkoleniu wzięli udział uczestnicy z takich krajów jak: Polska, Litwa, Estonia, Hiszpania czy Belgia.

Seminaria dotyczące oceny bezpieczeństwa odbywają się od wielu lat w języku niemieckim. Pierwsza angielska edycja seminarium została zorganizowana przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości oraz Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego i była połączona z targami HPCI, które odbyły się w dniach 1-2 października 2014 w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do dyskusji w grupach roboczych, zadawali wiele pytań. „ Byliśmy pod dużym wrażeniem” tak na temat uczestników spotkania wypowiedziała się Birgit Huber z IKW – organizator seminarium. Następne seminarium dotyczące oceny bezpieczeństwa planowane jest 2 grudnia w Stambule przy okazji organizowanej konferencji HPCI odbywającej się w dniach 3 i 4 grudnia 2014.

Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że tego typu seminaria mają istotne znaczenie dla ich codziennej pracy i poprosili organizatorów o ponowne zorganizowanie szkolenia w przyszłym roku lub za dwa lata.

Seminaria dotyczące oceny bezpieczeństwa są uzupełnieniem programu edukacyjnego dla osób zajmujących się tą tematyką. Program został uruchomiony w 1998 r i składa się z 7 dwudniowych spotkań dotyczących różnych zagadnień ważnych dla osób zajmujących się oceną bezpieczeństwa w zakresie chemii, toksykologii, dermatologii itp. Prelegentami są specjaliści z różnych dziedzin m.in. wykładowcy akademiccy, przedstawiciele rządowi, specjaliści z branży. Od 2003 r kursy organizowane są w języku angielskim. Każde szkolenie kończy się egzaminem (na zasadzie dobrowolności) z nabytej wiedzy. Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty ukończenia całego cyklu szkoleniowego lub wybranego elementu.

Szkolenie podzielone jest na następujące bloki tematyczne:

  • Exposure to Cosmetic Products / Percutaneous Penetration,
  • Topical Safety, Immunology and Sensitization,
  • ·Metabolism, Kinetics and Structure-Activity Relationships,
  • ·Carcinogenesis and Mutagenesis,
  • ·General and Systemic Toxicology Including Risk Assessment,
  • ·Reproduction Toxicology,
  • ·Microbiological Safety of Cosmetic Products.

Wszelkie informacje na temat szkoleń i innych przydatnych informacji dotyczących oceny bezpieczeństwa można znaleźć na stronie: www.safetyassessor.info (wersja angielska) lub www.sicherheitsbewerter.info(wersja niemiecka).

Następne z 7 szkoleń w języku angielskim “Carcinogenesis and Mutagenesis” odbędzie się w dniach 20 i 21 listopada 2014 roku w Berlinie www.safetyassessor.info/training.html.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.