A – D

Alantoina

Imidiazolidynowa pochodna mocznika o szerokim działaniu fizjologicznym. Substancja słabo rozpuszczalna w alkoholach i zimnej wodzie, nierozpuszczalna w eterze. Pod wpływem podwyższonej temperatury (powyżej 700C) i promieniowania ultrafioletowego ulega rozkładowi. Występuje w dużej ilości w korzeniu żywokostu (ok. 1,5% w suchej masie), kiełkach zbóż, korzeniu nawrotu lekarskiego, zielu nostrzyka, a także w soi i lukrecji.

Ze względu na swoje własności alantoina jest składnikiem szeroko stosowanym w preparatach kosmetycznych. Uznawana jest za związek nietoksyczny, nie przyczyniający się do powstawania alergii. Wykazuje własności keratolityczne, łagodzi podrażnienia, wpływa na procesy związane z regeneracją skóry. Badania dowodzą, że alantoina przyspieszając podziały komórkowe wpływa na tempo proliferacji komórek, co skutkuje szybszą odnową naskórka. Pobudzając rozwój ziarniny przyspiesza proces gojenia się ran. Łagodzi podrażnienia wywołane stosowaniem mydeł i detergentów, zmiękcza naskórek i nawilża.

Ze względu na swoje szczególne własności alantoina stosowana jest obecnie w wielu produktach kosmetycznych, takich jak preparaty nawilżające typu O/W przeznaczone do stosowania w dzień, toniki, mleczka, balsamy do rąk i ciała, a także w kosmetyce kolorowej (szminki, pudry, kredki do oczu i do ust). Dzięki możliwości łagodzenia podrażnień stanowi ona także cenny składnik preparatów do pielęgnacji delikatnej skóry dziecięcej, dodawana jest do zasypek, balsamów, kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowlęcej i dziecięcej. Znalazła także zastosowanie w preparatach przeznaczonych do higieny i pielęgnacji włosów, dezodorantach w aerozolu i sztyfcie. W preparatach kosmetycznych alantoina występuje zazwyczaj w stężeniu 0,2%. Stosowane są także pochodne alantoiny takie jak alantoinian chlorohydroksyglinowy i alantoinian dihydroksyglinowy, wykazujące działanie dezodorujące, keratolityczne, łagodzące, regenerujące i ściągające. Związki te znalazły zastosowanie w preparatach dezodorujących, płynach do kąpieli i wielu innych.

ARNIKA GÓRSKA (Arnica montana)

Roślina wieloletnia, występująca m.in. w Alpach niemieckich i francuskich, a także w Azji i Ameryce Północnej, od dawna stosowana w medycynie ludowej. Surowiec stanowią kwiatostany arniki. Arnika górska wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące. Wpływa na krążenie skórne, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych i obkurczając je.

Ze względu na działanie przeciwobrzękowe jest częstym składnikiem środków stosowanych przy obrzękach i stłuczeniach, wykazuje także działanie regenerujące. Własności takie arnika zawdzięcza m.in. wysokiej zawartości flawonoidów – substancji o strukturze polifenolowej, charakteryzujących się działaniem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, modyfikujących aktywność wielu istotnych enzymów, a także wykazujących pozytywny wpływ na mikrokrążenie skórne. Oprócz flawonoidów arnika zawiera fenolokwasy, kumaryny, fitosterole, kwasy tłuszczowe, także olejek eteryczny zawierający ok. 40-60% kwasów tłuszczowych i wiele, wiele innych związków. Ze względu na swoje własności arnika górska znajduje szerokie zastosowanie w preparatach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji cery z problemami naczyniowymi. Stanowi ona także częsty składnik kosmetyków do pielęgnacji stóp, a także produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry łojotokowej.

BETA-KAROTEN (prowitamina A)

Pomarańczowy barwnik znajdujący się w dużej ilości w takich roślinach jak marchew, papryka czy pomidory. W organizmie ludzkim ulega przekształceniu do witaminy A. Stanowi naturalny filtr słoneczny, a stosowany w emulsjach kosmetycznych zmniejsza negatywne skutki powodowanie działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.